Spotkanie opłatkowe w Iwoniczu

Uroczyste spotkanie opłatkowe jest okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia, wpisując się na stałe w kalendarz tradycyjnych uroczystości integrujących lokalne społeczności. Jest chwilą, kiedy można na bok przez chwilę odłożyć problemy służbowe i prywatne oraz skupić się na tym co nas łączy, a nie dzieli, co cieszy a nie smuci.

Spotkanie opłatkowe w Iwoniczu odbyło się 14 stycznia 2017roku w Sali Domu Ludowego. Organizatorem tego spotkania był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. W spotkaniu wzięło udział ok.100 osób. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Gminy Iwonicz Zdrój Pan Witold Kocaj, zastępca Burmistrza Pan Jacek Rygiel, Pan Józef Sowiński Przewodniczący Rady Gminy Iwonicz-Zdrój. Proboszcz Parafii Ks. Dziekan Kazimierz Giera, Ks. Prałat Kazimierz Piotrowski, Księża Wikariusze Krzysztof Majder, Sebastian Mucha, Siostra Reginalda Kucia Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, Siostra Benedykta Pruś, oraz przedstawiciel Akcji Katolickiej Archiprezbiteratu krośnieńskiego Pan Marek Jastrząb z Małżonką. Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Podgórskiego Pani Małgorzata Jakubowicz, Pani Maria Zygmunt, oraz Dyrektor Gminnego Przedszkola w Iwoniczu Pani Lidia Kuliga.

Spotkanie opłatkowe rozpoczęła Pani Janina Gadzała Prezes POAK w Iwoniczu, serdecznie witając wszystkich gości przybyłych na spotkanie opłatkowe. Następnie zabrał głos Burmistrz Gminy Pan Witold Kocaj , podziękował za zorganizowanie spotkania i zaproszenie, podkreślając, że ceni sobie współpracę z Zarządem iwonickiego Oddziału Akcji Katolickiej. Wszystkim przybyłym złożył życzenia wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Najważniejszą częścią spotkania było zapalenie świecy i ks. proboszcz Kazimierz Giera odczytał fragment Ewangelii oraz poprowadził wspólną modlitwę, po której zebrani składali sobie nawzajem życzenia, łamiąc się opłatkiem. Ks. Senior Kazimierz Piotrowski powołując się na styczniowe wydanie czasopisma „Gość Niedzielny” stwierdził, że mimo postępującej laicyzacji, zwłaszcza w krajach zachodnich Europy i prognoz, że osób praktykujących wiarę chrześcijańską będzie w Polsce ubywać, prognozy te się nie sprawdzają. Powodem jest m.in. głęboko zakorzeniona wiara chrześcijańska w naszym Narodzie i pielęgnowanie tradycji chrześcijańskich. Nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd prowadzonego przez młodzież Ruchu Apostolstwa Młodzieżowego pod opieką Ks. Krzysztofa Majdera.

Obsługę kulinarną spotkania zapewnili i przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju pod kierunkiem i fachowym wsparciem profesorów Pani Haliny Gazdy, Pani Marty Fejkiel i Pani Wioletty Aszklar, które czuwały nad młodzieżą i wspólnie z nią włożyły wiele trudu w przygotowanie 2-daniowego posiłku, deserów, sałatek, przystawek. różnego rodzaju słodyczy. Dzieci i młodzież szkolna uświetniła spotkanie programem artystycznym, na który składały się inscenizacje, jasełka oraz kolędy i pastorałki i swym występem zachęciła też do wspólnego kolędowania.
Następnie zabawę taneczną przy dźwiękach organów poprowadził Pan Zbigniew Pernal z Lubatowej. Spotkanie upłynęło w miłej i życzliwej atmosferze.
Przy wspólnym stole była okazja wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem.

Organizatorom dziękujemy za zaangażowanie i włożony trud w przygotowanie tego spotkania, młodzieży i pedagogom za wsparcie i przygotowaną oprawę artystyczną i obsługę kulinarną. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do:

-Pana Burmistrza Gminy Iwonicz Zdrój za udostępnienie Sali Domu Ludowego a szczególnie za pokrycie części kosztów organizacyjnych.
-Dyrekcji, Nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu –Zdroju za pomoc i przygotowanie kulinarnej części spotkania oraz obsługę.
-Koła Gospodyń Wiejskich za wypożyczenie naczyń stołowych.
-Pani Haliny Krupy za udekorowanie Sali.

Wszystkim składamy Bóg Zapłać.